Artist news

 
 
 
DANCE / THEATRE

KASERNE BASEL EN ROUTE SEPTEMBER

First Cut Productions «These Are My Principles»
30.9. & 1.10. Actoral Festival, Marseille (F)

Glück «Das Autokino»
23. – 24.9. Südpol Luzern (CH)

Helena Waldmann «Gute Pässe Schlechte Pässe»
13.9. Muffatwerk München (DE)

Miet Warlop «Dragging the Bone»
14.9. & 16.9. HAU3 Berlin Art Week (DE)

Milo Rau / IIPM «Five Easy Pieces»
16. – 17.9. Teatro Maria Matos, Lissabon (PT)
22. – 23.9. Teatro Municipal do Porto (PT)

Stefan Kaegi (Rimini Protokoll) «Remote X»
1.6. – 30.9. Impresario Feodor Elutine, Moskau (RU)
11.8. – 10.9. Taipei Arts Festival (TW)
2.9. – 9.9. Homo Novus Festival, Riga (LV)

Tabea Martin «Beyond Indifference»
21.9. & 23.9. Theater Tuchlaube Aarau (CH)

Tabea Martin «Pink for Girls & Blue for Boys»
14.9. & 15.9. Theater Tuchlaube Aarau (CH)

DANCE / THEATRE

KASERNE BASEL EN ROUTE AUGUST


Alexandra Bachzetsis «Private: Wear a mask when you talk to me»
11. – 13.8. Tanz im August, HAU Hebbel am Ufer Berlin (DE)

Corinne Maier «Like A Prayer»
20. – 28.8. Edinburgh Fringe Festival, Edinburgh (GB)

Lea Moro «FUN!»
11. – 12.8. Tanz im August, HAU Hebbel am Ufer Berlin (DE)

Milo Rau / IIPM «Five Easy Pieces»
19. – 20.8. Mladi Levi, Ljubljana (SLO)

Stefan Kaegi (Rimini Protokoll) «Remote X»
11.8. - 10.9. Taipei Arts Festival (TW)
 
TANZ / THEATER

KASERNE BASEL EN ROUTE MAY

Gabor Varga / József Trefeli «Creature»
6.5. Théâtre les Halles, Sierre

Gisèle Vienne «Das Bauchrednertreffen» 
6. & 7.5. Spac, Shizuoka (JP)
11. & 12.5. Kyoto Perf. Arts Centre (JP)
23. & 25.5. Int. Figurentheater-Festival, Erlangen & Nürnberg (DE)

Helena Waldmann «Gute Pässe Schlechte Pässe» 
9.5. Les Théâtres de la Ville de Luxembourg (LUX) 

Glück «Das Autokino» 
11. – 13.5. Hardturmbrache, Zürich

Phil Hayes / First Cut Productions 
«These are my principles...» 
12. & 13.5. Auawirleben, Bern 

Rimini Protokoll «Remote X»
15. – 24.5. Diaghilev Festival, Perm (RU) 

Boris Nikitin «Hamlet»
18. & 19.5. Auawirleben, Bern 

Lorenz Nufer «Träges Herz»
30.5. – 3.6. Schlachthaus, BERN 

Milo Rau /IIPM  «Five Easy Pieces» 
Berliner Theatertreffen

DANCE / THEATRE

KASERNE BASEL EN ROUTE IN APRIL

Stefan Kaegi (Rimini Protokoll) «Remote»
12.3. - 2.4. Center Theatre Group, Los Angeles (US)

Phil Hayes / First Cut Productions «These are my principles…»
30.3. – 1.4. Theater Vidy, Lausanne

Tabea Martin «Pink for Girls and Blue for Boys»
2.4. Hiver de Danses, Neuchâtel

Corinne Maier «Like A Prayer»
6. – 7.4. Theater Tuchlaube, Aarau

Häusermann/Ratschko/Ursin «Radio Moos»
12. – 15.4. Kleintheater Luzern

FUX «FUX gewinnt»
20. – 22.4. Theater Rampe, Stuttgart (DE)

Thom Luz «Unusual Weather Phenomena Project»
21. – 22.4. Nowy Theater Warschau (PL)

Gisèle Vienen «Das Bauchrednertreffen»
26. – 27.4. Vooruit, Gent (BE)

Alexandra Bachzetsis «Massacre: Variations On A Theme»
28.4. Live Arts Week Ex Gam, Bologna (IT)
TANZ / THEATER

KASERNE BASEL EN ROUTE IM MÄRZ


Alexandra Bachzetsis «Private»
1. & 2.3. Dampfzentrale, Bern

Gilliéron/Koch/Wey «homo digitalis»
1. – 4.3. Ballhaus Ost, Berlin (DE)

Helena Waldmann «Gute Pässe Schlechte Pässe»
4.3. Theater im Pfalzbau, Ludwigshafen (DE)
7.3. Kurtheater, Baden
10.3. Tafelhalle, Nürnberg (DE)

Gisèle Vienne «Das Bauchrednertreffen»
8. – 10.3. Le Manège, scène internationale, Reims (FR)

Marcel Schwald «The Making of Americans»
8. – 11.3. Kleintheater Luzern
16. – 19.3. Pathos, München (DE)

Rimini Protokoll «Remote X»
12.3. – 2.4. Center Theatre Group, Los Angeles (US)

Häusermann/Ratschko/Ursin «Radio Moos»
16. & 17.3. Theater Chur

MIR Compagnie «Interface»
16. – 18.3. Phönix Theater, Steckborn

fleischlin/meser «I just wanna fucking dance»
23. – 25.3. Sophiensæle, Berlin (DE)

Boris Nikitin «Hamlet»
23. – 26.3. Festival commun, Théatre Vidy, Lausanne

Ioannis Mandafounis «Ossip Mandelstam»
28.3. Belgrade Dance Festival (SRB)

Thom Luz «Unusual Weather Phenomena Project»
29. & 30.3. Südpol, Luzern

Phil Hayes / First Cut Productions «These are my principles…»
30.3. – 1.4. Théatre Vidy, Lausanne
Das auawirleben-Theaterfestival in Bern sucht junge Schweizer Künstler.

--> MEHR
DANCE / THEATRE

KASERNE BASEL EN ROUTE FEBRUARY

Gisèle Vienne «Das Bauchrednertreffen»
1. & 2.2. Tap, Poitiers (FR)

Fleischlin/Meser «I Just Wanna Fucking Dance»
2. – 4.2. Zeitgenössische Schweizer Tanztage, Genf

Tabea Martin «Pink For Girls & Blue For Boys»
2. – 4.2. Zeitgenössische Schweizer Tanztage, Genf

Boris Nikitin «Hamlet»
3. & 4.2. Ringlokschuppen, Mülheim an der Ruhr (DE)

Antje Schupp «Trust Us: Don’t Trust Us»
8. – 11.2. Theater Rampe, Stuttgart (DE)

Thom Luz «Unusual Weather Phenomena Project»
9. & 10.2. Theater Chur

Alexandra Bachzetsis «Massacre: Variations On A Theme»
16. – 18.2. Centre Pompidou, Paris (FR)

Alexandra Bachzetsis «Private: Wear A Mask When You Talk To Me»
21. & 22.2. Centre Culturel Suisse, Paris (FR)

Schauplatz International «Egoisten»
23. & 24.2. Theater Chur
Choreography and Performance is an international master’s degree designed and organised by the Institute for Applied Theatre Studies at Giessen University, in the collaboration with the Department for Contemporary Dance at the Frankfurt University of Music and Performing Arts (HFMDK). 

Begin of the studies is middle of October. In order to apply please register online until February 28th, 2017.

Deadline for sending in the portfolio is 31st of March, 2017
Oral Exam will be held on the 8 - 9th of June, 2017

For further information please click here!
DANCE / THEATRE

KASERNE BASEL ON ROUTE IM JANUAR

Alexandra Bachzetsis «Massacre: Variations on a theme»
24. – 28.1. MoMA, New York (US)

Häusermann/Ratschko/Ursin «Radio Moos»
25. – 28.1. Theater Tuchlaube, Aarau

Phil Hayes / First Cut Productions «These are my principles…»
26. & 27.1. Südpol, Luzern

Tabea Martin «Beyond Indifference»
18.1. Rotterdamse Schouwburg
21.1. Theater aan het Vrijthof Maastricht
25.1. Zwolse Theaters Zwolle
30.1. Stadsshouwburg Utrecht
TANZ / THEATER

KASERNE BASEL EN ROUTE IM DEZEMBER

Phil Hayes / First Cut Productions «These are my principles…»
1. – 3.12. Gessnerallee, Zürich

Marcel Schwald «The Making of Americans»
1. – 4.12. Theaterdicounter, Berlin (DE)
14. – 17.12. Tojo Theater, Bern

Häusermann/Ratschko/Ursin «Radio Moos»
7.12. Kurtheater, Baden
10.12. Sternensaal, Wohlen

Schauplatz International «Egoisten»
8.12. Südpol, Luzern

Marius Kob «Urbana Kalevala»
9. & 10.12. Fabrikpalast, Aarau